DKK AZN
Live valutakurs

DKK til AZN – Danske kroner til azerbaijanske manat

Den aktuelle kurs for DKK til AZN er 0,2640 AZN for 1 DKK.

Aktuel valutakurs 1 DKK = 0,2640 AZN Senest opdateret 13.09.2026

Omregn DKK til AZN

Live kurs
Aktuel kurs 1 DKK = 0,2640 AZN
Standard valuta Gem dette valutapar som din standard på ValutaOmregn.dk.
Senest opdateret 13.09.2026 Se alle valutakurser
1 DKK
AZN 0,2640

AZN

1 AZN
DKK 3,7880

DKK

Valutapar
DKK DKK/AZN

Opdateret 13.09.2026

Omregningstabel

DKK til AZN

Her kan du se populære beløb omregnet mellem Danske kroner og Azerbaijanske manat. Klik på beløbene for at åbne direkte omregningssider.

Omregn DKK til AZN

DKK DKKAZN AZN
1 DKK0,26 AZN
5 DKK1,32 AZN
10 DKK2,64 AZN
20 DKK5,28 AZN
50 DKK13,20 AZN
100 DKK26,40 AZN
200 DKK52,80 AZN
500 DKK132,00 AZN
1.000 DKK263,99 AZN
2.000 DKK527,98 AZN
5.000 DKK1.319,95 AZN
10.000 DKK2.639,91 AZN

Omregn DKK til AZN

AZN AZNDKK DKK
1 AZN3,79 DKK
5 AZN18,94 DKK
10 AZN37,88 DKK
20 AZN75,76 DKK
50 AZN189,40 DKK
100 AZN378,80 DKK
200 AZN757,61 DKK
500 AZN1.894,01 DKK
1.000 AZN3.788,03 DKK
2.000 AZN7.576,05 DKK
5.000 AZN18.940,13 DKK
10.000 AZN37.880,26 DKK
Historisk udvikling

DKK til AZN historik

Vælg en periode og se, hvordan valutakursen har udviklet sig. Hold musen over punkterne eller tryk på dem for at se dato og kurs.

DKK AZN DKK/AZN
30 dage 90 dage
Seneste kurs 0,2640
Laveste kurs 0,2623
Højeste kurs 0,2661
Ændring +0,64%
14.08 29.08 13.09

DKK til AZN i perioden

Fra 14.08.2026 til 13.09.2026 har kursen fra Danske kroner til Azerbaijanske manat bevæget sig mellem 0,2623 og 0,2661. Den seneste historiske kurs i perioden er 0,2640 AZN for 1 DKK.

Kursoversigt

  • Fra DKK DKK – Danske kroner
  • Til AZN AZN – Azerbaijanske manat
  • Kurs 0,2640 AZN
  • Omvendt kurs 3,7880 DKK
  • Opdateret 13.09.2026

Brug valutaomregneren

Indtast et beløb i converteren og få en hurtig omregning mellem DKK og AZN.

Gå til omregner

Her kan du omregne danske kroner (DKK) til azerbaijanske manat (AZN) med den aktuelle valutakurs. Siden er lavet til dig, der hurtigt vil forstå, hvad et beløb i DKK svarer til i AZN, uanset om du planlægger rejse, sammenligner priser online eller skal bruge en hurtig valutaomregning.

DKK til AZN – aktuel omregning

Valutakursen mellem DKK og AZN ændrer sig løbende. Derfor henter ValutaOmregn live valutakurser, så du kan se en opdateret beregning direkte på siden. Brug valutaomregneren øverst til at indtaste dit eget beløb, eller brug tabellen med populære beløb for et hurtigt overblik.

Populære beløb fra DKK til AZN

Mange søger efter faste beløb som 100 DKK til AZN, 500 DKK til AZN, 1000 DKK til AZN, 5000 DKK til AZN, 10000 DKK til AZN. De direkte beløbssider gør det nemt at åbne præcis den omregning, du skal bruge, uden først at indtaste beløbet manuelt.

Hvornår bruger man danske kroner?

Danske kroner bruges typisk ved rejser, betalinger, prisoverslag, webshops, regnskab og sammenligning af priser på tværs af lande. Når du omregner til azerbaijanske manat, får du et bedre billede af den reelle pris i en valuta, der er lettere at sammenligne med dit eget budget.

Omregn den modsatte vej

Skal du regne den anden vej, kan du også bruge siden for AZN til DKK. Det er nyttigt, hvis du både vil se købskurs, salgspris eller bare hurtigt vende valutaparret.